Tarta cebulowa

Bardzo chętnie piekę tarty, są stosunkowo łatwe w przygotowaniu, można je zjeść na ciepło zaraz po upieczeniu lub następnego dnia - na zimno. Idealnie zastępują kanapki na górskiej wyprawie, na pikniku lub w podróży. O tej porze roku najchętniej jadamy tarty cebulowe i szpinakowe. 

Tarta cebulowa to świetna propozycja dla osób, które lubią jajecznicę na cebulce. Mój przepis jest w wersji wegetariańskiej, ale do farszu można dodać pokrojony w kostkę i lekko podsmażony boczek lub plasterki wędzonej szynki.

DSC_8313.JPG

Tarta cebulowa z tymiankiem

Ciasto

Forma o średnicy 24 cm

200 g mąki, ja użyłam orkiszowej, 100 g pełnoziarnistej i 100 g typ 630

100 g zimnego masła, posiekanego nożem

1 - 2 łyżki zimnej wody, ilość potrzebnej wody zależy od rodzaju użytej mąki

szczypta soli

masło i bułka tarta do wysmarowania formy

 

Farsz

3 łyżki oliwy z oliwek

600 g żółtej cebuli, obranej

tymianek, ja użyłam świeżego tymianku cytrynowego (możemy zastąpić kminkiem)

300 ml gęstego, naturalnego jogurtu

3 jajka

sól

pieprz, świeżo mielony

Z mąki, masła, wody i soli wyrabiamy ciasto. 

Formę do pieczenia smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. 

Rozwałkowujemy ciasto na cienki placek i wykładamy nim formę do pieczenia. Ciasto może wystawać trochę ponad brzegi formy, bo w czasie pieczenia będzie się kurczyć. 

Ciasto na dnie formy nakłuwamy kilkukrotnie widelcem, dzięki temu ciasto nie powinno się podnosić w czasie pieczenia.

Wstawiamy formę do lodówki na co najmniej 30 minut.

Piekarnik nagrzewamy do 200 ° C.

Cebulę kroimy wzdłuż na pół i siekamy w poprzek na bardzo cienkie plasterki.

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną cebulę i dokładnie mieszamy. Podsmażamy cebulę na bardzo małym ogniu, często mieszając. Cebula nie może się przypalić, powinna zmięknąć i zacząć się karmelizować. Trwa to około 30 – 40 minut. 

Podsmażoną cebulę doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy tymianek (ilość zależy od upodobań), dokładnie mieszamy i odstawiamy na bok do przestygnięcia.

W tym czasie możemy upiec spód do tarty. Wstawiamy formę ze schłodzonym ciastem do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 – 30 min lub do czasu, aż zacznie się lekko rumienić.

W czasie kiedy piecze się spód, kończymy farsz. Do miski wbijamy jajka i przy pomocy widelca lub trzepaczki roztrzepujemy je.  Dodajemy jogurt i dokładnie mieszamy, aż uzyskamy jednolitą masę. Wlewamy masę jajeczno–jogurtową do cebuli, dokładnie mieszamy i jeśli trzeba, jeszcze raz doprawiamy. 

Podpieczony spód wyjmujemy z piekarnika i wlewamy do niego farsz. Tartę wkładamy do piekarnika, zmniejszamy temperaturę pieczenia do 180 ° C i pieczemy przez około 40 minut lub do czasu, aż zacznie łapać złoty kolor na wierzchu.

Zjadamy na ciepło w towarzystwie rukoli skropionej octem balsamicznym. Doskonale smakuje również na zimno i nadaje się do podgrzania.

DSC_8259.JPG

Smacznego!



Tarta ze szparagami

Sezon szparagowy w pełni więc trzeba korzystać. Po raz kolejny moje ulubione połączenie: szparagi i suszone pomidory.​ Spód tarty jest z kruchego ciasta z przepisu Agnieszki Kręglickiej, z "Gazety Wyborczej".

DSC_3731.JPG

​Tarta z zielonymi szparagami i suszonymi pomidorami

Ciasto

200 g mąki, ja użyłam orkiszowej, typ 1050

125 g zimnego masła

2-3 łyżki zimnej wody

szczypta soli

Farsz

2 łyżki oliwy z oliwek

1 cebula, obrana i pokrojona w kostkę​

1 ząbek czosnku, obrany i zmiażdżony

1 łyżeczka świeżych listków tymianku cytrynowego (opcjonalnie)​

10 suszonych pomidorów z zalewy, odsączonych i drobno pokrojonych

500 g (12 sztuk) zielonych szparagów, ​

3 jajka

200 ml naturalnego jogurtu

sól

pieprz

​Do miski wsypujemy mąkę i sól, dodajemy posiekane masło. Łączymy mąkę z masłem, dodajemy wodę ​i szybko wyrabiamy ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej 60 minut.

Formę do tarty (średnica 24 - 26 cm) smarujemy tłuszczem, obsypujemy otrębami lub bułką tartą i wykładamy ciastem. Na spodzie robimy kilka nakłuć widelcem i na czas rozgrzewania piekarnika wkładamy ciasto do lodówki lub do zamrażarki.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200° C.​

Ciasto przykrywamy papierem do pieczenia, wsypujemy suchą fasolę lub porcelanowe kulki (żeby ciasto się nie podnosiło w czasie pieczenia) i wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Wyjmujemy ciasto, zdejmujemy papier wraz z ziarnami i wkładamy ciasto do piekarnika na kolejne 10 - 15 minut, ciasto powinno zacząć nabierać lekko złotego koloru.

W czasie kiedy ciasto się piecze, przygotowujemy farsz.

W patelni rozgrzewamy oliwę i szklimy cebulkę na małym ogniu  przez około 10 minut. Szparagi myjemy, osuszamy, odcinamy zdrewniałe końcówki i kroimy na małe kawałki (1-2cm). Do cebulki dodajemy czosnek i szparagi, doprawiamy solą i pieprzem i podsmażamy 3 minuty. Dodajemy suszone pomidory i tymianek, dokładnie mieszamy, zdejmujemy z ognia i lekko przestudzamy.

Do miski wbijamy jajka, roztrzepujemy trzepaczką, dodajemy jogurt, przyprawiamy solą i pieprzem i mieszamy do uzyskania jednolitej masy.​ 

Masę jajeczną wlewamy do szparagów, dokładnie mieszamy i jeśli trzeba doprawiamy.​

Ciasto wyjmujemy z piekarnika, wypełniamy formę farszem i wkładamy do piekarnika na około 40-45 minut. Tarta powinna zacząć się lekko rumienić na wierzchu.​

DSC_3710.jpg

Wyjmujemy tartę z piekarnika i serwujemy natychmiast lub po lekkim przestudzeniu.​

Tarta smakuje również doskonale na zimno. ​

lunch --).jpg

Idealne danie na piknik.​

Smacznego!​